فهرست مطالب

دندانپزشکی زیبایی چیست؟

دندانپزشکی زیبایی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که هدف اصلی آن زیبا سازی دندان‌ها و لبخند است. همه می‌دانیم لبخندی سفید و بی‌ نقص چه تأثیر شگفت ‌انگیزی بر طرف مقابل می‌گذارد.

درمان‌های دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که هدف اصلی آن زیبا سازی دندان‌ها و لبخند است. همه ما می‌دانیم لبخندی سفید و بی‌ نقص چه تأثیر شگفت ‌انگیزی بر طرف مقابل می‌گذارد به همین علت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های زیبایی چهره، زیبایی دندان‌ها و لبخند است. همین واقعیت باعث افزایش روزافزون محبوبیت و تقاضا برای درمان‌های دندانپزشکی زیبایی شده است. در دندانپزشکی زیبایی رنگ و شکل دندان‌ها به حد ایده ‌آل نزدیک می‌شود. (توصیه میشود مقالات لمینت دندان و ایمپلنت دندانی را نیز مشاهده کنید ) اما درمان‌های دندانپزشکی زیبایی چه مواردی را شامل می‌شود؟
 
درمان‌های دندانپزشکی زیبایی

سفید کردن دندان‌ها

سفید کردن دندان‌ها معمولاً به درمان بلیچینگ دندان اطلاق می‌شود اما گاهی اوقات ممکن است از درمان‌های دیگری مانند باندینگ یا لمینت برای سفید کردن دندان‌ها استفاده شود.
در بلیچینگ محلول حاوی پروکسید هیدروژن با غلظت مشخص، در تماس با دندان‌ها قرار می‌گیرد تا لکه های دندان را از بین ببرد. بلیچینگ اگر در مطب دندانپزشکی انجام شود معمولاً تنها یک جلسه برای آن کفایت می‌کند. در همین یک جلسه که نهایتاً 40 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد همه دندان‌ها هم‌زمان سفید می‌شوند. اگر لکه و تغییر رنگ دندان شدید باشد ممکن است نیاز به دو یا سه جلسه باشد. در هر صورت بلیچینگ حرفه‌ ای در مطب دندانپزشکی خیلی سریع نتیجه می‌دهد اما اگر ترجیح می‌دهید خودتان در خانه دندان‌های خود را سفید کنید از محصولات سفید کننده با غلظت پایین‌تر باید استفاده کنید. تأثیر بلیچینگ از چند ماه تا یکی دو سال ممکن است طول بکشد که بستگی به غذاهایی که می‌خوریم و عاداتی مانند سیگار کشیدن دارد.

باندینگ کامپوزیت

باندینگ کامپوزیت دندان که به صورت خلاصه به آن باندینگ گفته می‌شود درمانی است که در آن محلول رزین کامپوزیت برای پر کردن سوراخ‌ها، ترک‌ها یا لب پر شدگی دندان استفاده می‌شود. همچنین ممکن است برای پر کردن پوسیدگی دندان‌هایی که در معرض دید قرار دارند از باندینگ استفاده شود. اگر باندینگ برای اصلاح رنگ یا شکل دندانهای جلویی تنها برای سطح جلوی دندان استفاده شود به آن لمینت کامپوزیتی گفته می‌شود. لمینت کامپوزیتی برای سفید کردن دندان‌هایی که با بلیچینگ سفید نمی‌شوند، لب پر شدگی، ترک‌های دندان و همچنین پرکردن فاصله بین دندان‌ها (در صورتی که فاصله کم باشد) استفاده می‌شود. باندینگ هم رنگ دندان است.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی یک پوسته کوچک نازک سفید رنگ است که روی سطح جلویی دندان چسبانده می‌شود تا آنها را ترمیم یا زیباتر کند. لمینت سرامیکی در آزمایشگاه ساخته می‌شود به همین علت برای لمینت کردن دندان‌ها باید یکی دو هفته صبر داشته باشید. لمینت سرامیکی همانند لمینت کامپوزیتی برای سفید کردن دندان‌ها، ترمیم دندان و اصلاح ترک ‌خوردگی، شکستگی، فاصله بین دندان‌ها، کجی و بدشکلی و همچنین کوتاهی دندانها استفاده می‌شود با این تفاوت که موارد کمی شدیدتر را نیز می‌تواند پوشش بدهد. هزینه لمینت سرامیکی از لمینت کامپوزیتی بیشتر است.

روکش دندان

روکش کردن کاربردهای زیادی دارد و دلایل مختلفی باعث می‌شود نیاز به روکش دندان پیدا کنید که یکی از آنها زیبایی دندان‌هاست. روکش دندان همانند لمینت برای اصلاح رنگ و شکل دندان‌ها استفاده می‌شود با این تفاوت که برای حل مشکلات شدیدتری که لمینت قادر به حل آنها نیست، به کار گرفته می‌شود. اما برای روکش کردن باید بخش زیادی از دندان تراشیده شود. به همین علت این درمان تا حدی تهاجمی محسوب می‌شود. همچنین از روکش برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته و تقویت دندان عصب‌ کشی شده استفاده می‌شود.

تغییر شکل لثه

گاهی اوقات ممکن است لثه بیش از حد رشد کرده باشد و بخش زیادی از سطح دندان را پوشانده باشد. در این صورت هنگام خندیدن، لثه بیشتر نمایان می‌شود و جلب توجه می‌کند. به این وضعیت لبخند لثه ای گفته می‌شود. در چنین شرایطی می‌توان با جراحی ساده لثه آن را کمی تغییر شکل داد تا بخش بیشتری از دندان نمایان شود و لبخند لثه ای اصلاح گردد.
 
 
 

برای خواندن مطالب در موردکشیدن دندان عقل

افزایش طول تاج دندان

در صورتی‌ که دندان‌هایتان به صورت مادرزادی کوتاه هستند و یا در اثر ساییدگی زیاد کوتاه شده ‌اند، حتماً لبخند تان تحت تأثیر قرار می‌گیرد. دندان‌های کوتاه معمولاً یادآور سن بیشتر هستند چرا که با افزایش سن، دندان‌ها کوتاه می‌شود و هنگام لبخند بخش کمتری از آنها دیده می‌شود. اما جای نگرانی نیست چرا که می‌توانید با درمان افزایش طول تاج دندان، دندان‌های خود را بلندتر و لبخند و چهره خود را جوان‌تر کنید. همچنین در سایت slideshare اطلاعات مفیدی وجود دارد.
 
افزایش طول تاج دندان
 

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از روش‌های پر کردن جای خالی دندان است. با کمک ایمپلنت دوباره زیبایی به دهانتان بازمی‌گردد و همانند گذشته می‌توانید غذا بخورید. دندان ایمپلنتی کاملاً شبیه دندان واقعی است و از نظر زیبایی بهترین پروتز مصنوعی محسوب می‌شود.
برای این که بدانید کدام یک از درمان‌های زیبایی دندانپزشکی برای شما مناسب‌تر است حتماً با دندانپزشک مشورت کنید. چرا که ممکن است شما تصور کنید لمینت برایتان بهتر است اما شاید تنها با بلیچینگ مشکلاتتان حل شود و یا اصلا مشکل اصلی شما چیز دیگری باشد و درمان دیگری مانند ارتودنسی نیاز داشته باشید. بنابراین حتماً قبل از تصمیم ‌گیری اطلاعات کافی راجع به درمان‌ها کسب کنید و با دندانپزشک صحبت نمایید.
 
ایمپلنت دندان