دسته‌هاوبلاگ

کشیدن دندان عقل

دندان عقل چیست؟

آیا کشیدن دندان عقل الزامی است؟ در طول زندگی دندان های ما به مرور زمان مختلفی از رشد را ادامه می دهند و در نهایت آخرین دندانی که می روید، دندان عقل نامیده می شود و به کل ربطی به عقل و کامل شدن آن ندارد. دندان عقل 4 عدد است و هر کدام پشت دندان های آسیاب و در فک بالا و پایین قرار می گیرد و معمولاً بین سن 17 الی 25 سالگی رشد می کند. این دندان در برخی از افراد قابل رویت نیست و گاه نهفته است. اینطور که مشخص است این دندان نمی تواند به صورت صحیح رشد کند و دندان های دیگر را تحت تاثیر قرار می دهد.

درد دندان عقل

معمولاً افراد از درد دندان عقل گله دارند. این درد زمانی که هنوز دندان کشیده نشده است اغلب به دلیل پوسیدگی و یا نبود فضای کافی برای رشد است. اما موضوع دیگر اینکه پس از کشیدن  شخص بهداشت را رعایت نمی کند و یا چون دهانش در مدت زمانی زیادی باز است دچار درد می شود و مشکلاتی ایجاد می کند. موضوع دیگر اینکه درد  به صورتی است که شخص احساس درد در ناحیه سرد خود دارد و این موضوع برای او بسیار ناراحت کننده است. معمولاً زمان بهبود جای کشیدگی  سه الی چهار روز است و گاه تا یک هفته نیز طول می کشد. سرما سبب می شود که التهاب ناشی از درد کاهش یابد.

پوسیدگی دندان عقل

در صورتی که دندان عقل پوسیده شود احتمال کیست و آبسه و حتی تومورهای خوش خیم نیز وجود دارد و ابسه در واقع جمع شدن میزانی چرک در آن یا بافت اطراف دندان است. پوسیدگی این دندان بیشتر در اساس ذرات مواد غذایی است که در لبه های آن گیر می کند و فضا برای تمیز کردن آن سخت است. معمولاً در صورتی که دندان عقل عفونت کند پیش از کشیدن نیاز است که به تجویز پزشک آنتی بیوتیک تجویز شود و شخص نباید خودسرانه آنتی بیوتیک استفاده نماید.

علت کشیدن دندان عقل

یک نکته مهم در مورد کشیدن دندان عقل وجود دارد. اگر این دندان در مکان درست خود قرار بگیرد نیاز به کشیدن ندارد چون نه فشاری به سایر دندان ها وارد می کند و و نه خودش در وضعیت نهفته قرار دارد. اما رویش این دندان همیشه منظم و عمودی مانند سایر دندان ها نیست. گاه به سمت دندان دیگر و به صورت زاویه دار می روید که به آن مولر دوم گفته می شود. گاه به سمت پشت دهان و زاویه دار رشد می کند. گاه نسبت به دندان های دیگر زاویه دارد و در نهایت نیز به صورت نهفته است. در خصوص دندان عقلی که به شکل غیر استاندارد روییده است و یا در وضعیت نهفته قرار دارد احتمال آسیب به دندان های کناری بسیار زیاد است و از سوی دیگر سبب ایجاد عفونت نیز می شود به این ترتیب دندانپزشک تشخیص کشیدن  را می دهد. خراب شدن  از دیگر دلایل کشیدن آن است چون معمولاً باکتری ها و ذرات غذا در لبه این دندان گیر می کنند و سبب پلاک و رسوب می شوند.

سن مناسب کشیدن دندان عقل

در مورد کشیدن دندان عقل موضوعات مهمتری از سن و سال وجود دارد و نمی توان گفت که حتما باید در فلان سن این دندان کشیده شد. در واقع می بایست دندانپزشک بررسی های لازم و معمول را از تصاویر رادیوگرافی داشته باشد تا دندان کشیده شود. عوامل زیادی در تعیین زمان مناسب کشیدن دیده می شود. مثلاً شدت درد و میزان عفونت، وسعیت فشاری که به دندان های اطراف می زند، عفونت های احتمالی که در آینده ایجاد می شود و گاه در زمان ارتودنسی زمانی که فک دچار جلوزدگی دندانی است و کشیدن این دندان می تواند به ایجاد فضای بهتر کمک کند. اما در یک حالت کلی دندانپزشکان به این نتیجه رسیده اند که اگر فضای کافی برای دندان عقل وجود نداشته باشد بهتر از پس از 18 سالگی کشیده شود.

3 نکته مهم قبل از کشیدن دندان عقل

هر دارویی که مصرف میکنید لیست کنید و به پزشک خود نشان دهید. دقت کنید که گاه عمل نکردن به همین موضوع سبب می شود که درگیر مشکلات لثه شوید. تصویر برداری باید پیش از کشیدن باشد بنابراین به تجویز پزشک گوش دهید. سعی کنید پیش از کشیدن از غذا استفاده کنید تا پس از آن مدتی سیر باشید و مجبور به خوردن غذا نباشید. اگر بیماری خاصی دارید با پزشک در میان بگذارید.

برای خواندن مطالب در مورد دندانپزشکی:

مشکلات کشیدن دندان عقل

در صورتی که کشیدن دندان عقل به درستی صورت نگیرد احتمال اینکه فرد نمی تواند دهان خود را به میزان کافی باز کند زیاد است. در صورتی که کشیدن  هر 4 سمت در یک روز صورت بگیرد فشار زیادی به فک شما وارد می شود بنابراین بهتر است از این کار خودداری شود. فضای خالی پس از کشیدن  تا مدتها برای شما عجیب است اما به زودی آن را باور خواهید کرد و پر می شود. لخته خون و یا سیگار کشیدن سبب می شود که پروسه التیام دندان عقل شما به طول بیانجامد. حفره ای که ایجاد می شود معمولاً خشک و دردناک است. در پروسه کشیدن  احتمال اینکه به دندان های نزدیک آسیب زده شود و یا استخوان فک درگیر شود زیاد است. شاید حس کنید که پس از کشیدن  دچار درد در گوش هستید اما این احساس اشتباه و زودگذر است.
متداول ترین سوالات پرسیده شده درباره ی کشیدن دندان عقل در گوگل

جراحی شما باید 45 دقیقه یا کمتر طول بکشد. شما یکی از این نوع بیهوشی ها را دریافت خواهید کرد تا در حین برداشتن درد احساس نکنید.

در طول عمل ، شما نباید هیچ گونه دردی احساس کنید و تقریباً هیچ ناراحتی احساس نکنید. پس از انجام عمل ، ممکن است محل استخراج برای چند روز کمی حساس باشد اما با کمی استراحت و بهبودی ، شما باید ظرف 7 روز به حالت عادی برگردید.

شما در طول عمل کاملاً بیدار خواهید بود اما نمی توانید هیچ دردی را احساس کنید.

جراحی دندان عقل

پس از اینکه پزشک تصمیم به کشیدن دندان عقل بیمار گرفت در درجه اول این نکته را در نظر بگیرید که این کار به اصطلاح به صورت سرپایی صورت می گیرد و شخص نیاز به بستری شدن ندارد. اما یک سری شرایط برای کشیدن  دیده می شود اینکه معمولاً پروسه طاقت فرسایی است و شاید پس از کشیدن درد و تورم زیادی وجود داشته باشد. به این ترتیب باید بررسی شود که اگر تنهایی مراجعه می کنید، پس از کشیدن  می توانید به تنهایی به منزل برگردید یا خیر. نیاز است پرهیز غذایی لازم را داشته باشد. در خصوص منع دارویی با پزشک صحبت کنید. از یاد نبرید که تعویض پانسمان اهمیت زیادی دارد و باید بتوانید این پروسه را رعایت کنید. معمولاً میزان بی حسی به کار برده شده برای کشیدن  زیاد است و مشکلی از این دست دیده نمی شود پس نگران نباشید. بی حسی به صورت تزریق در لثه صورت می گیرد و نزدیک به موضعی است که قرار است جراحی شود و فرد هوشیار است. مورد دیگر برای شرایط بحرانی است که نیاز به بیهوشی عمومی است به طوری که فرد هوشیاری کافی ندارد و دردی حس نمی کند .

مراقبت های بعد از جراحی

پس از کشیدن دندان عقل حال خوشی ندارید و این یک عمر طبیعی است! اولین موضوع این است که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید و پزشک برای شما توضیح می دهد که این کار به چه صورت انجام شود. موضوع دیگر اینکه پرهیز غذایی تا چندین روز را جدی بگیرید. در صورتی که منع دارویی دارید رعایت کنید. از کارهای سنگین دوری کنید و سعی کنید استراحت داشته باشید. درد پس از ز بین رفتن بی حسی یک امر عادی است و به شما مسکن تجویز می شود. معمولاً درد کشیدن دندان عقل بیشتر از سایر دندان ها است. از سوی دیگر باید دقت کنید که استفاده از مواد غذایی چسبنده و سخت را تا یک هفته به حداقل برسانید.

هزینه جراحی دندان عقل

معمولاً کشیدن دندان عقل بیشتر از سایر دندان ها هزینه دارد و این موضوع به دلیل سختی در دسترسی این دندان است. در صورتی که دندان در وضعیت نهفته قرار داشته باشد نیاز است که هزینه بیشتری بابت بی حسی یا بیهوشی و حساسیت کار ارائه شود. معمولاً هزینه کشیدن دندان عقل دو برابر سایر دندان ها در نظر گرفته می شود.

عوارض کشیدن دندان عقل

اگر پس از کشیدن دندان عقل مواد غذایی داغ یا یخ و یا چسبنده استفاده کنید احتمال عفونت زیاد است. در صورتی که پانسمان را طبق نظر پزشک انجام ندهید درگیر مشکلات زیادی می شوید. دقت کنید که عوارض کشیدن  بستگی به سطح نگهداری شما دارد. گاه دندانپزشک ریشه را به خوبی از لثه جدا نمی کند و این موضوع خود سبب عفونت و آسیب به بافت لثه ای می شود و دردسرهای خاص خود را دارد. نکته پایانی کشیدن دندان عقل نیاز به تخصص و دقت بالایی دارد اما همکاری بیمار نیز بسیار مهم است به هر حال بیمار باید دهان خود را باز کند و این موضوع بخش مهمی از پروسه کشیدن  محسوب می شود. از سوی دیگر دقت کنید که برنامه ریزی برای کشیدن  باید به صورتی باشد که بتوانید حداقل دو روز پس از آن استراحت کنید. در بهترین شرایط افراد می توانند درد پس از کشیدن  را التیام بخشند و این موضوع خود بخشی از پروسه کشیدن  است. ارزیابی ها نشان می دهد که یک سری فعالیت های معمول وجود دارد که سبب می شود درد دندان بیشتر شود پس بهتر است که کارهای عجیب و غریب نکنید و تحمل کنید تا فضای دهان به کشیدن دندان عقل عادت نماید.

خراب شدن دندان عقل یکی دلایل کشیدن آن است چون معمولاً باکتری ها و ذرات غذا در لبه این دندان گیر می کنند و سبب پلاک و رسوب می شوند.

در یک حالت کلی دندانپزشکان به این نتیجه رسیده اند که اگر فضای کافی برای دندان عقل وجود نداشته باشد بهتر از پس از 18 سالگی کشیده شود.

 

معمولاً کشیدن دندان عقل بیشتر از سایر دندان ها هزینه دارد و این موضوع به دلیل سختی در دسترسی این دندان است. در صورتی که دندان در وضعیت نهفته قرار داشته باشد نیاز است که هزینه بیشتری بابت بی حسی یا بیهوشی و حساسیت کار ارائه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *