دسته‌هاوبلاگ

عفونت دندان

عفونت دندان
عفونت دندان در پی پوسیده شدن دندان اتفاق فتاده و گاهی سبب درد یا تورم گشته است . برای درمان عفونت دندان نیاز به داروهای چرک خشک کن هست و اما باید به یاد داشته باشید تا قبل از درمان کامل عفونت اقدام به درمان دندان نکنید . در این مقاله به بررسی این مطلب پرداخته ایم در ادامه با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

برای مشاهده فیلم زیر فیلتر شکن خود را روشن کنید:

درمان عفونت دندان

برای درمان عفونت دندان به طور کلی دو روش درمانی خانگی و کلینیکی وجود دارد. در روش کلینیکی پزشک برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می کند و در صورتی که وضعیت عفونت گسترده باشد به او آنتی بیوتیک وریدی تزریق می شود.

به هر حال نیاز است که دوره مشخص طی شود تا عفونت طی شود و مصرف آنتی بیوتیک باید دقیقاً سر وقت صورت بگیرد در غیر این صورت مشکلات زیادی ایجاد می کند و شخص باید تا آخر استفاده از آنتی بیوتیک را ادامه دهد.

اهمیت سلامت دندان ها نه تنها برای زیبایی بلکه برای جلوگیری از مشکلات احتمالی دندان ها است.

زمانی که توجهی به بهداشت دهان و دندان نشود؛ با گذشت زمان مشکلاتی نظیر پوسیدگی، عفونت، بیماری های لثه و مواردی این چنین روبرو خواهید شد.

یکی از این مشکلات که گاها موجب درد دائم دندان می‌شود؛ عفونت دندان می‌باشد. زمانی که باکتری ها به دندان آسیب رسانده و آن را پوسیده کنند؛ پس از مدتی منجر به عفونت شده و معمولا با درد همراه خواهد بود.

عفونت دندان چیست

اما عوارض عفونت های دندان چگونه خواهد بود؟ در صورت عدم درمان این عارضه می‌تواند به استخوان فک، بافت های نرم صورت و گردن و فراتر از آن گسترش یابد.

در موارد بسیار نادر، عفونت می‌تواند به قلب (اندوکاردیت) و مغز (مننژیت باکتریایی) نیز منتقل شود.

عفونت لثه

در حقیقت یکی از بیماری هایی که می تواند موجب ایجاد التهاب و آسیب در دهان شود عفونت دندان می باشد.

در بیشتر موارد کسانی که عفونت دهان و دندان را رعایت نمی کنند درگیر عفونت لثه می شوند. در ایجاد بیماری لثه ها و عفونت، بیمار نقش بسیار مهمی دارد.

اما در بعضی از موارد بیماری های دیگر می تواند زمینه ساز ایجاد عفونت شوند. اگر باکتری های دهان و دندان را از سطح آن ها برطرف نکرده باشید، با گذشت زمان پلاک توسط باکتری ها روی دندان به وجود می آید.

هنگامی که التهاب لثه صورت بگیرد به همراه آن تورم و حالت قرمزی نیز ایجاد می شود. معمولا در این افراد انجام کاری مثل مسواک زدن موجب خونریزی لثه می شود.

برای درمان عفونت لثه حتما باید نزد دندانپزشک مراجعه کنید. با این اقدام شما می توانید تورم و التهاب ایجاد شده در لثه را با کشیدن نخ دندان و مسواک زدن کنترل نمایید.

در صورتی که التهاب به عفونت کشیده شود مصرف آنتی بیوتیک و جرم گیری عمیق لثه پیشنهاد می شود. هنگامی که عفونت خیلی شدید باشد، تزریق مستقیم آنتی بیوتیک باید انجام شود.

برای خواندن مطالب در مورد ;کشیدن دندان عقل

علائم عفونت دندان

دندان در حالی که آبسه کند و دچار ورم شده باشد معمولاً با درد همراه است و فرد می گوید که دندانش عفونت دارد.

از دیگر علائم، طعم بد دهان است یعنی هنوز عفونت به حدی نرسیده که به صورت ظاهری مشخص باشد و اما دهان همیشه طعم بدی دارد.

مورد دیگر مربوط به تب است یعنی دمای بدن بسیار بالا می رود و بدن شخص داغ می شود و احساس تب ایجاد می شود.

گاه عفونت دندان ها حالت نهفته دارند به طوری که فرد مدام از درد گوش شکایت می کند به این ترتیب فکر می کند که باید به گوش پزشک مراجعه نماید.

از سوی دیگر نیز دیده می شود که دندان ها سبب بروز سردرد می شوند به طوری که شخص از نظر درد سر دچار مشکل است. اما در اصل دندان ها عفونتی شده اند.

از دیگر علائم مربوط به دردهای دندانی حساسیت شدید به غذاها و نوشیدنی های سرد یا داغ است.

همینطور فرد احساس ناخوشایند کلی دارد و یا دهان خود را به سختی باز می کند و بلع او سخت می شود و یا دچار بی خوابی می شود.

درد نشانه اصلی است که به صورت ضربانی و تپنده است و ناگهانی آغاز می شود و رفته رفته شدیدتر می شود و در نهایت به استخوان های فک و گردن هم انتقال می یابد.

علائم عفونت دندان در ابتدا به صورت خفیف بوده و به شکل ضربانی شدن لثه، تیز شدن دندان و درد آن، درد هنگام جویدن غذا و درد در ناحیه گوش و گردن می‌باشد.

سایر علائم عفونت های دندان عبارتند از:

 • حساسیت دندان نسبت به دمای گرم یا سرد.
 • طعم تلخ در دهان.
 • نفس بد بو.
 • قرمزی و تورم لثه.
 • شل شدن دندان.
 • ناحیه متورم در فک بالا یا پایین.
 • زخم باز و تخلیه كنار لثه
سایر خدمالت ارائه شده توسط کلینیک یاس دنتال

علت ایجاد عفونت دندان

هر چیزی که باعث ورود باکتری به دندان یا بافت های اطراف آن شود؛ در صورت رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان می‌تواند منجر به عفونت شود.

برخی از این علل عبارتند از:

 1. پوسیدگی شدید دندان: حفره یا پوسیدگی دندان در نهایت موجب تخریب سطوح سخت دندان می‌شود. پوسیدگی در مواقعی که باکتری ها قند موجود در غذا و نوشیدنی را تجزیه کرده و اسید ایجاد می‌کنند؛ بوجود می‌آید. با گذشت زمان و رسیدگی نکردن به آن این باکتری هابه مینای دندان حمله می‌کنند.
 2. دندان های شکسته یا ترک خورده: باکتری ها می‌توانند در هر دهانه دندان نفوذ کرده و به پالپ سرایت کنند.
 3. بیماری لثه (پریودنتیت): بیماری لثه عفونت و التهاب بافت های اطراف دندان است. با پیشرفت بیماری لثه، این باکتری به بافت های عمیق تر نفوذ کرده و موجب عفونت و آبسه می‌شوند.
 4. آسیب به دندان: ضربه به دندان می تواند به پالپ داخلی آسیب برساند حتی اگر ترک قابل مشاهده ای وجود نداشته باشد. این آسیب باعث مستعد شدن عفونت می شود.
عوارض عفونت دندان چیست

عوارض عفونت دندان

بسیاری از افراد عفونت های دندانی را بدون درمان رها می کنند که عوارض جانبی آن بسیار زیاد است.

یکی از عوارضی که ایجاد می شود کیست دندان است. مثلاً اگر آبسه دندان درمان نشود حفره ای پر از مایه در بخش بالای ریشه دندان ایجاد می شود که به آن کیست گفته می شود.

این احتمال بسیار زیاد است که کیست ها عفونی شوند و در نهایت نیاز است که بیمار آنتی بیوتیک مصرف کند و نیاز به جراحی دارد.

عارضه دیده مربوط به التهاب استخوان است، در این روش باکتری های موجود در آبسه وارد جریان خون می شوند و این روش سبب می شود که استخوان تا حد زیادی آلوده شود و زمانی که دمای بدن بیمار بالا می رود و درد شدیدی در استخوان احساس می کند به او حالت تهوع دست می دهد.

استخوان آلوده به آبسه نزدیک است اما از آنجایی که باکتری ها وارد جریان خون می شوند احتمال آلودگی استخوان های اطراف نیز وجود دارد.

در صورتی که عفونت منتشر شود ممکن است سبب ایجاد لخته خون در سینوس کاورنوس شود.

این رگ ها در پایه مغز قرار دارند. ترومبوز سینوس کاورنوس با آنتی بیوتیک و با جراحی سینوس درمان می شود و بسیار دیده می شود که کشنده باشد.

آنژین صدری لودویگ مربوط به عفونت های کف حفره دهان است و زمانی ایجاد می شود که باکتری های آبسه دندانی انتشار یابند.

ورم و درد شدید در زیر زبان و گردن از موارد مهم این مشکل است.

برای خواندن مطالب در مورد سفیدکردن دندان

عفونت دندان عصب کشی شده

عفونت دندان عصب کشی شده زمانی رخ می دهد که یک کانال به طور کامل تمیز نشده باشد.

گاه یک ترک در بخش ریشه دندان وجود دارد که دندانپزشک متوجه آن نشده است.

عفونت ها به واسطه این شکاف در دندان نفوذ می کند. گاه ترمیم کانال به درستی صورت نمی گیرد و سبب می شود که عفونت از این طریق وارد دندان شود.

گاه نیز ماده ای برای پر کردن استفاده می شود که سبب ایجاد عفونت می شود و بدن شخص نسبت به ماده عکس العمل نشان می دهد.

یکی از کارهایی که باید انجام دهید مدیریت درد است. یک سری داروهای مسکن هستند که نیاز به تجویز پزشک ندارند و معمولاً برای عفونتی که احتمال دارد پس از عصب کشی شدن دندان ایجاد شود تجویز می شود.

ایبوپروفن ها و تیلنول ها مسکن های موثری هستند اما اگر آسم دارید، درگیر زخم معه هستید، آسپرین مصرف می کنید و یا باردار و شیرده هستند اجازه استفاده از این داروها را ندارید.

عفونت دندان

عفونت دندان و آبسه دندان

عفونت دندان که نام دیگر آن آبسه است در واقع به یک کیست چرکی گفته می شود که در اطراف ریشه دندان شکل می گیرد

. ساختار آن به صورت چرکی است و درون دندان و لثه تشکیل می شود. معمولاً در داخل آ از یک عفونت باکتریایی ایجاد می شود و در بخش نرم دندان انباشته می شود.

پلاک های دندانی که توسط غذا تشکیل میشوند و همینطور بزاق و باکتری های دندان به واسطه عفونت  ایجاد می شوند و به دندان می چسبند و در نهایت سبب آسیب به لثه می شود.

در صورتی که پلاک های دندانی به واسطه مسواک و نخ دندان برداشته نشود باکتری ها وارد بافت نرم میشوند و در نهایت عفونت گسترده تر می شود.

عفونت دندان به طور کلی شامل سه دسته است.

دسته اول اول عفونت لثه، دسته دوم پریودنتال که معمولاً در اطراف دندان شکل می گیرد و دسته سوم مربوط به عفونت پری اپیکال است که در بخش ریشه دندان رخ می دهد.

آنتی بیوتیک برای عفونت دندان

آنتی بیوتیک ها معمولاً برای اینکه عفونت به بخش های دیگر منتشر نشود تجویز می شود و به همراه سایر داروهای مسکن تجویز می شود.

مثلاً آموکسی سیلین یا مترونیدازول از انواع آنتی بیوتیک ها هستند. دقت کنید که انتی بیوتیک دندان را درمان نمی کند و شخص نباید فکر کند که وقتی درد دندان به واسطه آنتی بیوتیک ها کاهش یافت نباید برای درمان دندان خود مراجعه کند.

بیشترین سوالات پرسیده شده توسط کاربران

دندان درد شدید ، مداوم و ضربان دار که می تواند به استخوان فک ، گردن یا گوش ساطع شود.
حساسیت به دمای سرد و گرم.
حساسیت به فشار جویدن یا گاز گرفتن.
تب.
تورم در صورت یا گونه شما.
غدد لنفاوی حساس و متورم زیر فک یا گردن.

عفونت دندان به خودی خود برطرف نمی شود.

به احتمال زیاد برای از بین بردن عفونت دندان خود به مدت 7 تا 10 روز آنتی بیوتیک مصرف خواهد شد .

درمان های خانگی برای عفونت دندان

برای از بین بردن عفونت دندانی می توانید یک قاشق مرباخوری عسل را به چند قطره سرکه ترکیب کنید و روی لثه و دندان بمالید این روش کمک می کند تا عفونت  شما برطرف شود.

استفاده از نمک به صورت کشیدن روی لثه و دندان نیز به صورت مداوم کمک می کند تا عفونت از بین برود.

جوشانده هلیله یکی از مواردی است که تورم لثه را کاهش می دهد.

همینطور گیاهانی مانند پشنیز، صندل، سرخ فوفل و سماق نیز سبب بهبود وضعیت لثه می شوند و شاخص مناسبی محسوب می شود.

خواص درمانی گل داوودی برای بسیاری از پزشکان عجیب است.

مواد تشکیل دهنده فعالی که در روغن اسانس گل داوودی وجود دارد خاصیت ضد حساسیتی دارد و همینطور باکتری و التهاب را از بین می برد.

می توانید گل را داخل آب قرار دهید و در نهایت آب را فشرده کنید و بنوشید.

علائم عفونت دندان

این کار باید دو الی سه بار در روز و به مدت یک سال ادامه یابد یا اثربخش باشد.

زنجیل نیز درمان خوبی برای عفونت دندانی است به طوری که سبب می شود باکتری های موجود در دهان از بین بروند و زخم های کوچک را درمان می کند و اثر بخشی بسیار خوبی دارد. شما میتوانید با آب زنجبیل دهانشویه کنید.

در صورتی که احساس عفونت در دندان دارید و دچار درد هستید باید روش هایی که به کاهش درد کمک کند را بلد باشید.

از خوردن و نوشیدن غذاها و نوشیدنی هایی که بسیار سرد یا داغ هستند پرهیز نمایند. غذا را با سمتی بجوید که دندان ابسه ندارد.

از مسواک نرم در محل آبسه استفاده کنید. کیسه یخ می تواند به کاهش درد شما کمک کند.

در روش های خانگی نمی توانید عفونت را خشک کنید و این روش ها فقط درد را کاهش می دهند.

برای خواندن مطالب در مورد دندان درد

عفونت دندان عقل

مشکل عفونت دندان عقل زمانی اتفاق می افتد که سومین دسته دندان های آسیاب که به عنوان دندان عقل می شناسیم، کاملا رشد نکرده باشند.

هنگامی که یک دندان عقل به طور نسبی روییده شود، محل باز شده برای رویش دندان می تواند برای رشد باکتری ها وارد عمل شود.

این جریان منجر به عفونت دندان عقل می شود. عفونت این دندان خیلی جدی می باشد و درمان آن امکان دارد کمی سخت باشد.

زیرا هنگامی که دندان عقل به طور کامل نروئیده باشد لایه ای از لثه محلی را می پوشاند. تا زمانی که این لایه از لثه جدا نشود و دندان عقل به صورت کامل از زیر لثه خارج نشود برطرف کردن عفونت این دندان ممکن نیست.

نشانه های این عفونت عبارتند از:
تب
درد
بوی بد دهان
درد در هنگام گاز زدن
مزه بد در دهان به علت ترشح چرک از محلی که عفونت ایجاد شده است.
بی اشتهایی
مشکلات در باز کردن فک ها یا خوردن غذا
ورم غدد درون گلو
احساس ناخوشی و ناراحتی

درست است که این موارد امکان دارد شایع نباشد اما گاهی عفونت آن قدر شدید است که به درمان اورژانسی نیاز است.

مناسب ترین راه حل این است که اگر نشانه های عفونت را در این ناحیه مشاهده کردید حتما دندان عقل خود را بکشید. با این کار شما می توانید از عفونت پیشگیری نمایید.

چه کسانی به عفونت دندان مبتلا می‌شوند؟

دخانیات: افرادی که دخانیات و سیگار مصرف می‌کنند؛ دو برابر افراد غیر سیگاری دچار این عارضه خواهند شد.

خشکی دهان: این مورد به باکتری ها کمک می‌کند تا در دهان رشد بیشتری داشته و در نهایت به پوسیدگی و عفونت منجر خواهد شد.

بهداشت دهان و دندان: مسواک زدن منظم ، نخ دندان و تمیز کردن دندان ها باعث کاهش باکتری ها خواهد شد که در صورت رعایت نکردن آنها با پوسیدگی دندان مواجه خواهید شد.

سیستم ایمنی ضعیف: مصرف برخی از داروها و یا برخی از بیماری ها سیستم ایمنی را ضعیف کرده و مبارزه با میکروب ها را سخت تر خواهد کرد.

دارو عفونت دندان

عفونت دندان عارضه ای نیست که بدون درمان برطرف شود. اگر عفونت باعث مرگ پالپ داخل دندان شما شود ممکن است دندان درد شما متوقف شود.

این مورد به دلیل کار نکردن عصب بوده و موجب می‌شود تا دردی حس نکنید. با این حال، باکتری ها به پخش و تخریب بافت اطراف خود ادامه خواهند داد.

اگر علائم عفونت دندان دارید (حتی اگر دیگر درد ندارید) به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

با مراجعه به  بهترین دکتر دندانپزشک برای مقابله با این عفونت معمولا آنتی بیوتیک تجویز می‌شود تا عفونت ایجاد شده از بین برود.

برخی این داروها مانند آزیترومایسین، کلیندامایسین، مترونیدازول، می‌باشند.

البته این داروها عوارض جانبی دارند و استفاده زیاد از آنها می‌تواند مشکل ساز باشد.

درمان برای عفونت دندان

درمان عفونت دندان در تهران

 برای درمان عفونت دندان در تهران  در مطب های دندانپزشکی گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد.

در حالت کلی هدف از درمان از بین بردن عفونت و جلوگیری کردن از خطرات و عوارض احتمالی می‌باشد.

برخی از این درمان ها شامل:

 1. برش و تخلیه: دندانپزشک شما یک برش کوچک (برش) در آبسه ایجاد کرده تا چرک را تخلیه کند.
 2. کانال ریشه: این گزینه به از بین بردن عفونت و نجات دندان شما کمک می‌کند. این روش معمول، پالپ داخلی آلوده دندان را از بین برده و سپس فضای خالی را با مواد پر می‌کنند تا از عفونت دیگر جلوگیری شود. پالپ داخلی زمانی مهم است که دندان در حال رشد است اما وقتی بالغ شد، دندان می تواند بدون پالپ زنده بماند. بعد از عمل ، دندان شما باید به حالت عادی برگردد، اگرچه ممکن است برای محافظت از کانال ریشه به تاج احتیاج داشته باشید. در صورتی که مرقبت دهان و دندان را رعایت کنید و همچنین دندان آسیب دیده را نیر مراقبت نمایید؛ می‌تواند تا سال ها دوام داشته باشد.
 3. کشیدن دندان: در برخی مواردی که دندان پوسیده شده و عفونت کرده است؛ نمی توان دندان را حفظ کرد. در این صورت برای خارج کردن چرک و درمان آن، کشیدن دندان تنها راه باشد.
 4. آنتی بیوتیک ها: در برخی موارد برای درمان عفونت دندانپزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. این مهم است که بدانید، اگرچه این دارو ممکن است به مبارزه با باکتری های باقی مانده کمک کند. اما عامل عفونت، که دندان آسیب دیده است را از بین نخواهد برد.

درمان عفونت دندان در زعفرانیه

برای درمان عفونت دندان در زعفرانیه بایستی یک سری موارد را در نظر داشته باشید.

به علائم این عارضه توجه کنید به این معنی که هر نوع علائمی که دارید حتی اگر بی ربط باشد را با دنداپزشک خود درمیان بگذارید.

چراکه دکتر دندانپزشک خوب شما تنها زمانی می‌تواند به شما کمک کند که از همه چیز در جریان باشد.

در صورتی که از داروها، ویتامین ها، گیاهان دارویی یا مکمل هایی با هر دوزی که استفاده کرده اید؛ پزشک را مطلع کنید.

سعی کنید به صورت منظم به دنداپزشک خود مراجعه کنید. در واقع، همیشه پیشگیری مهتر و بهتر از درمان بوده است.

ویزیت ها به دندانپزشک شما این امکان را می‌دهد که مشکلات را زود تشخیص دهد و درمان آنها آسان تر خواهد بود.

موقعیت مکانی کلینیک یاس دنتال در تهران

نکته پایانی

برای درمان عفونت دندان نیاز به آنتی بیوتیک است که طبق نظر دندانپزشک ارائه می شود اما اگر در شرایط نامناسبی باشید می توانید روش های خانگی را گزینه مناسبی  در نظر بگیرید و این موضوع سبب می شود تا بتوانید تا حدودی از شر دردهای دندانی خلاص شوید.

سوالات متداول عفونت دندان

دندان در حالی که آبسه کند و دچار ورم شده باشد معمولاً با درد همراه است و فرد می گوید که دندانش عفونت دارد. از دیگر علائمی که مربوط به عفونت دندان است، طعم بد دهان است یعنی هنوز عفونت به حدی نرسیده که به صورت ظاهری مشخص باشد و اما دهان همیشه طعم بدی دارد.

کی از کارهایی که برای عفونت دندان باید انجام دهید مدیریت درد است. یک سری داروهای مسکن هستند که نیاز به تجویز پزشک ندارند و معمولاً برای عفونتی که احتمال دارد پس از عصب کشی شدن دندان ایجاد شود تجویز می شود

استفاده از نمک به صورت کشیدن روی لثه و دندان نیز به صورت مداوم کمک می کند تا عفونت دندان از بین برود.

6 نظر
 1. عالی بود .

 2. سلام ممنون از مطالب عالی سایتتون

 3. سلام بهترین گزینه برای عفونت دندان شستشوی دهان با سرکه

  1. سلام .جهت مشاوره و کسب اطلاعات با شماره 26353172 تماس بگیرید.

 4. مطالب کامل و کافی خیلی ممنون بابت توضیحاتتون.کلینیک بسیار مجرب و کادر درمان بسیار حرفه ایی بودن.

  1. ممنون از حسن انتخاب شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.