دسته‌هاوبلاگ

روکش دندان

روکش دندان

روکش دندان کلاهکی است که شکل ظاهری آن به تاج دندان شباهت دارد و به نوعی تاج مصنوعی دندان محسوب می شود و در جویدن غذا نقش بسزایی را ایفا میکند.

در این مقاله به بیان نکات مربوط به روکش دندان پرداخته ایم در ادامه با ما همراه باشید .

نمونه کارهای ما

فهرست مطالب

روکش دندان چیست؟

روکش دندان نوعی دندان مصنوعی است که معمولاً از جنس سرامیک یا فلز است.روکش ها برای دندان های شکسته، و یا دندان هایی که پوسیدگی و از بین رفتگی دارند استفاده می شود.

از روکش برای دندان هایی که به واسطه عصب کشی یا نازک جداره احتمال شکستگی دارند استفاده می شود.همینطور بخش تاج مربوط به دندان هایی هستند که با ایمپلنت جایگزین شده اند.

روکش سرامیکی -یاس دنتال

انواع روکش دندان

روکش هایی که برای دندان استفاده می شود انواع مختلفی دارد:

روکش دندان تمام فلزی: این مدل روکش ها از آلیاژ های مختلف فلزی تهیه شده اند که رنگ آنها یا زرد و یا سفید است.
برخی از آلیاژها قیمتی هستند به طوری که 60 درصد از آلیاژ از طلا یا تیتانیوم تهیه شده است. دسته دیگر آلیاژ های نیمه قیمتی هستند که تنها 25 درصد از مواد گران در آن استفاده شده است.
نوع دیگر نیز به صورت معمولی هستند که معمولاً از جنس کروم و نیکل و … تشکیل شده اند.

روکش سرامیکی: به روکش های سرامیکی پرسلن گفته می شود. یکی از پرسلن ژاکت کراون است که تمام سرامیک بوده و معمولاً ساختار آن ضعیف است.
نوع دیگر پرسلن مدرن است که از نظر زیبایی بسیار مشابه با ژاکت کراون است و قدرت و استحکام آن چندین برابر است.

روکش سرامیک و فلز PFM: این روش ها به صورتی طراحی می شوند که هسته مرکزی آنها از جنس فلز است و استحکام زیادی دارند و از دندان ها محافظت کنند اما لایه خارجی آن از جنس سرامیک است و زیبایی ظاهری بالایی دارد و به طور کلی از موارد پر استفاده در دندانپزشکی زیبایی محسوب می شوند.

روکش دندان شکسته

دندانی که شکسته است می بایست تا جای ممکن ترمیم شود.در واقع نیاز است که از مواد ترمیمی مانند کامپوزیت استفاده شود.
گاه سوراخ و شکستگی دندان به قدری زیاد است که مواد وارد شده دوام زیادی در حل مورد نظر ندارد و به نوعی به زودی از جای خود خارج می شود در چنین شرایطی پس از اینکه پروسه ترمیم و پایه گذاری دندان شکسته صورت گرفت از روکش  استفاده می شود تا دندان هم از نظر دوام ترمیمی در موقعیت خوبی قرار بگیرد و هم از نظر ظاهری بتواند زیبا باشد.
به طور کلی میزان شکست دندان در اجرا روکش ها بسیار مهم است.
برخی از دندان ها دیوارهای شکسته دارند و برخی در بخش های میانی دچار شکستگی هستند. ننوع روکشی که اجرا می شود باید بر اساس میزان شکستگی دندان ارزیابی شود.

سایر خدمات ارائه شده در کلینیک یاس دنتال

قیمت روکش دندان عصب کشی شده

معمولاً دندان هایی که عصب کشی شده اند از نظر دوام تاج در وضعیت خوبی قرار دارند و به نوعی تاج دندان در معرض پوسیدگی قرار می گیرد به این ترتیب دندان های عصب کشی شده برای روکش نیاز به هزینه بیشتری به نسبت یک دندان سالم دارد. ا
گر دندان عصب کشی شده بسیار شکسته باشد نیز باید دقت لازم در اجرای روکش صورت بگیرد تا دوام قابل قبولی داشته باشد.
در مورد قیمت ها دندان های جلویی با پشت نسبت به هم فرق دارند و این موضوع از نظر دندانپزشک ارزیابی می شود.

دلیل گران بودن روکش این است که تکنیک های بسیار حساس و مدرن و همینطور مواد باکیفیت و سازگار با بافت دهانی مورد استفاده قرار می گیرد به طوری که شخص احساس یک شی اضافه در دهان خود نداشته باشد. معمولاً روکش های فلزی یا پی اف اپ ها در لیست ارزانترین موارد محسوب می شوند.

مراحل روکش دندان

برای روکش کردن دندان نیاز است که در ابتدا دندان و ناجیه مورد نظر بی حس شود.
نوع بی حسی برای فک بالا و پایین با هم فرق دارد و به تشخیص دندانپزشک صورت می گیرد.
در صورتی که دندان شکسته باشد و یا ریشه نیاز به درمان داشته باشد باید در ابتدا این موارد رفع شود و روکش مربوط به گام آخر است.
وقتی دندان ها به اندازه کافی پر شوند فضای برای نگهداری روکش ها بسیار خوب است.
در نهایت نیاز به تراشیدگی بخشی از دندان است تا فضا برای روکش ایجاد شود و در واقع قالبی از دندان آماده می شود این کار توسط اسکنر های دیجیتال صورت می گیرد.

دندانپزشک می بایست سایه دندان بیمار را به واسطه عکس دندان مشخص کند و به تکنسین آزمایشگاه نیز کمک نماید تا روکش مورد نظر ساخته شود.

روکش های موقتی معمولاً از جنس رزین یا اکریلیک هستند.
این روکش ها نیز با چسب های موقتی بر روی دندان قرار گرفته و برداشته می شوند.

بیشترین سوالات پرسیده شده توسط کاربران

روکش های دندانی یک گزینه طولانی مدت خوب هستند زیرا دوام دارند و معمولاً حداقل 5 تا 15 سال دوام می آورند ، که رضایت بیمار را از درمان افزایش می دهد.

تاج دندان جلویی معمولاً از مواد همرنگ دندان مانند پرسلن یا سرامیک ساخته می شود و نباید بر روی نیش دندان یا ظاهر طبیعی شما تأثیر بگذارد.

بله ، تاج دندان بسته به دلیل نیاز به آن ارزش هزینه دارد. هنگامی که دندان های شما به شدت ساییده یا آسیب دیده است ، می توانید آنها را با تاج دندان تقویت کنید.

عمر یک روکش دندانی

در یک بررسی کلی عمر روکش  بین 10 الی 15 سال اعلام شده است اما موارد زیادی بر روی عمر آن اثر گذار هستند. مثلاً بهداشت دهان و دندان یکی از این موارد است. همینطور میزان شکستگی دندان اصلی شما در جایگیری روکش ها بسیار اثر بخش هستند. جایگذاری روکش نیز باید به درستی صورت بگیرد به طوری که شخص دیگر التهاب بافت های احاطه کننده روکش  نشود و همینطور روکش ها تغییر رنگ ندهند. خوردن مواد غذایی بسیار سفت ممکن است سبب شکستگی روکش ها شود. اگر وضعیت دندان شما بسیار خراب است شاید روکش برایتان 6 ماه کار کند بهتر است به سراغ تخلیه و اجرای ایمپلنت بروید.

عوارض روکش دندان و مشکلات آن

یکی از عوارضی که ممکن است رخ دهد. احتمال بروز عفونت است. در واقع عفونت به دلیل عدم سازگاری جنس روکش با لثه و بافت دندان است برای همین موضوع انتخاب روکش اهمیت زیادی دارد. مورد بعدی حساسیت و آلرژی به روکش است که برای برخی از افراد رخ می دهد و پزشک نیز پیش از اجرا از آن اطلاعی ندارد که معمولاً در چنین شرایطی یک سری داروهای ضد حساسیت به افراد داده می شود. در صورتی که روکش به خوبی جای نگیرد و اجرا نشود میکروب ها و مواد غذایی به زیر آن وارد می شود و این پروسه سبب پوسیدگی دندان اصلی می شود. گاه افراد دچار یک سری مشکلات فکی هستند و پس از روکش دندان ها دیده می شود که فک ها نمی توانند روی هم تطابق کافی داشته باشند  این موضوع در زمان غذا خوردن مشکل ساز می شود و از سوی دیگر سبب می شود که روکش در لثه فرو برود. لق شدن روکش ها نیز از مواردی است که بیمار را مجبور به هزینه مجدد می کند.

روکش دندان و لمینت

لمینت ها نوعی روکش های زیبایی هستند و نقش آیا ردیف و یک دست نشان دادن دندان است به طوری که دندان ها خراش می خوردن و قالب روکش بر آن سوار می شود.

بسیاری از افرادی هیچ مشکلی از نظر پوسیدگی دندان ندارند به سراغ این روش می روند و مشکلات خاص خود را ایجاد می کند.به هر صورت لمینت در دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد.

روکش دندان

مزایای روکش دندان

از پیچ هایی در روکش دندان پیچی استفاده می شود که برای اتصال به پایه های ایمپلنت کار را بسیار آسان می کنند.

این مدل از روکش ها پایداری زیادی دارند و در جهت درستی قرار می گیرند.

از سوی دیگر قطعه ای که پایه ایمپلنت و تاج دندان را به هم وصل می کند با عنوان اباتنمت شناخته می شود که سبب می شود پیچ روکش در آن سفت شود و در نهایت تاج در بخش مناسب خود روی پایه قرار می گیرد.

یکی دیگر از مزیت ها تعویض آسان است به طوری که اگر از روکش های پیچی استفاده شود به پایه های ایمپلنت آسیبی وارد نمی شود.

روکش های دندان به طور کلی به شکلی طراحی شده اند که سبب می شود دوام دندان بیشتر شود و یک شاخص بسیار مهم محسوب می شوند.

معایب روکش دندان

روکش ها به طور کلی در صورتی که رعایت صورت نگیرد دچار ترک و یا شکستگی می شوند.

در صورتی که از روکش های پیچی استفاده شود احتمال شل شدن پیچ اتصال تاج دندان به پایه ایمپلنت وجود دارد.

همینطور احتمال سوراخ شدن روکش ها نیز وجود دارد و از سوی دیگر اگر روکش ها چسبی باشند احتمال اینکه چسب پس از مدتی عملکرد خود را از دست دهد نیز دیده شده است.

هزینه روکش دندان

معمولاً بر اساس نوع روکشی که برای دندان انتخاب می شود هزینه ها ارزیابی می شود.

استفاده از جنس زیرکونیا یکی از مواردی است که هم استحکام بالایی دارد و هم بسیار درخشنده است زیرکونیا به طور کلی قوی ترین سرامیک مورد استفاده در دندانپزشکی محسوب می شوند و گزینه خوبی هستند.

میزان بحرانی که دندان شما دارد ببخشی از هزینه روکش محسوب می شود.

همینطور از روکش مورد استفاده لق شده باشد و یا دچار مشکلات خاصی شده باشد نیاز است که مجدداً هزینه برای روکش از جنس دیگر پرداخت کنید.

برخی از دندان ها فقط یک نوع روکش را می پذیرند که معمولاً بهترین و گرانترین هستند.

روکش سرامیکی

كيس بازسازي كامل دندانهاي فك بالا و پايين بيمار كه در اثر سايش شديد دچار تخريب و كوتاه شده .درمان انجام شده براي بيمار : بازسازي كامل دندانهاي هر دو فك توسط روكشهاي سراميكي و زيركونيا ميباشد .

روکش دندان جلو

روکش دندان از متداول‌ترین خدمات دندان‌پزشکی است که بسیاری از مردم برای رفع اشکالات و نقص‌هایی که دندان‌هایشان دارد از آن استفاده می‌کنند.

روکش نقش تعیین‌کننده‌ای در سلامتی دهان و دندان دارد و مثل نوعی ترمیم مصنوعی برای دندان‌هایی است که نیاز به روکش دارند.

این روکش به طور دائم بر روی دندان‌هایی قرار می‌گیرد که یا فاسد شده‌اند ، ترک‌خورده یا آسیب‌دیده‌اند.

این‌گونه روکش‌ها بر حسب نیاز و شرایط دندان های هر فرد برای او ساخته می­شود و کاملاً به شکل دندان اصلی تراش می‌خورد.

روکش دندان دارای چند کاربرد مهم است. در وهله اول زیبایی را به دندان مشکل‌دار بازمی‌گرداند، باعث ترمیم دندان هایی که  شکسته شده اند و از تخریب بیشتر دندان های مشکل‌دار جلوگیری می‌کند.

برخی از روکش‌ها نیز برای حفظ بریج های دندان در جای خودشان استفاده می­شوند.

روکش دندان های جلو از لحاظ نقشی که در زیبایی دندان‌ها دارد بسیار مهم است و در واقع روکش دندان جلو بیشتر در ردیف دندان‌پزشکی زیبایی قرار دارد.

در واقع در زمان انتخاب روکش دندان بسته به این کدام دندانتان به روکش نیاز دارد دندان‌پزشک فاکتورهای

متنوعی را در نظر می‌گیرد:

 • اولین فاکتور، همان طور که گفته شد موقعیت دندانی است که نیاز به روکش دارد.
 • دومین فاکتور طرح لبخند است. به این معنا که در زمان لبخند زدن دندانی که نیاز به روکش دارد چقدر پیداست.
 • سومین فاکتور بافت لثه است
 • نوع کارکرد دندان و کارایی‌ آن فاکتور چهارم است.
 • فاکتور پنجم توجه به مقدار باقی‌مانده دندان شماست
 • و فاکتور نهایی توجه به رنگ دندان های اطراف آن است.

در واقع نقش دندان های جلو در جلوه و زیبایی دندان‌ها بسیار زیاد است و روکش آن نیز باید به دقت و بررسی کامل ساخته و جاگذاری شود.

روکش دندان در تهران

بهترین دکتر دندانپزشک جهت انجام روکش در شهر تهران باید در زمینه کاشت و انواع مشکلات دندان تخصص داشته باشد.

ساختن روکش دندان بایستی در کلینیک های تخصصی دندان‌پزشک و با استفاده از فناوری های پیشرفته‌ای مثل CAD/CAM انجام شود.

برای اینکه بتوانیم  یک متخصص خوب در شهر تهران جهت انجام روکش دندان پیدا کنیم بایستی به میزان تخصص دندان‌پزشک و همچنین رضایت بیمارانش از کار او توجه کنیم.

بهره‌گیری از فناوری های مدرن در انجام روکش دندان از مواردی است که باید در انتخاب کردن یک دندان‌پزشک حاذق و باتجربه به آن توجه کنیم.

علاوه بر این باید توجه نمود که روکش‌ها دندان، انواع مختلفی دارند و این دندان‌پزشک است که با توجه به شرایط دندان های شما باید بهترین نوع آن را انتخاب کرده و دندان­های شما را به وسیله آن روکش کند.

یک دندان‌پزشک متبحر در تهران باید بتواند روکش دندان را به شکل سه بعدی و در کوتاه‌ترین زمان برای بیماران خود تهیه و استفاده کند.

همان طور که اشاره کردیم برای روکش دندان می‌توان از انواع مختلفی استفاده نمود انواع روکش مثل روکش سرامیکی، روکش فلزی، روکش زیکونیا و انواع دیگر روکش وجود دارد که جزو بهترین مدل­های روکش محسوب می­شوند.

در اینجا دندان‌پزشک شما باید بر حسب نیاز از انواع آن استفاده کند.

با گذشت زمان و توسعه در حوزه دندانپزشکی،ساخت روکش دندان نیز متحول شده و پیشرفت کرده است.

روکش های جدید هم از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند و هم زیبا و شکیل هستند.

در اینجا دو نوع از روکش (زیرکونیا، سرامیکی) را می‌توان به عنوان دو مدل از بهترین روکش دندان مدرن در نظر گرفت که هم به لحاظ استحکام و هم زیبایی سرآمد هستند و از بهترین روکش های دندان در استفا ده دندان‌پزشکی­های معتبر تهران می­باشند.

روکش دندان در زعفرانیه

یکی از دلایل مهمی که شما نیاز به روکش کردن دندان های خود پیدا می‌کنیم،افزایش زیبایی دندان های شماست.

همواره به این نکته توجه داشته باشید که روکش از جنس های مختلفی ساخته می­شود.

متریالی که پروتز دندانی یا روکش دندان از آن جنس ساخته می­شود حتماً می­بایست با وضعیت و دهان و دندان شما هماهنگی داشته باشد.

برای مثال اگر پروتز دندان شما از جنس فلز باشد، نبایستی زنگ بزند و حاوی مواد سمی باشد که برای بدن مضر است.

به عنوان مثل استفاده از طلا برای روکش دندان یکی از سازگارترین و به عنوان یکی از بهترین انتخاب‌ها جهت روکش دندان همواره مورد استفاده بوده است، چرا که طلا خصوصیت انطباق‌پذیری بالایی دارد.

شما با نصب روکش دندان در کلینیک یاس واقع در زعفرانیه، می‌توانید اطمینان داشته باشید که یکی از بهترین و مناسب‌ترین روکش های دندان را برای خود انتخاب کرده‌اید.

علاوه بر جنبه‌های زیبایی کار، در مقایسه با تاج یا براکت تغییرات ناچیزی روی دندان شما انجام می­شود و همین طور جهت از بین بردن فاصله بین دندان های شما و یا از بین بردن عیوب کوچک دندانتان می‌توانید برای دندان خود روکش انتخاب کنید.

کلینیک تخصصی یاس با بهره‌گیری از مدرن‌ترین دستگاه‌های دندان‌پزشکی و استفاده از مجرب‌ترین متخصصان دندان‌پزشک به بهترین نحوه کار روکش دندان شما با استفاده از انواع متریال مرغوب انجام می­دهد.

برخی از مراجعین برای بیشتر کردن سفیدی دندان خود از «ونیر» استفاده می­کنند که در این مورد نیز علاوه بر فرایند روکش دندان شما یک عمل زیبایی را نیز بر روی دندان خود انجام می­دهید.

در کلینیک یاس از انواع روکش های دندان با توجه به ساختار دندان­ شما و خصوصیات دهان و دندان­هایتان استفاده می‌شود

در ادامه به انواع روکش دندان می‌پردازیم:

 • روکش جنس استیل با رنگ ثابت: از این نوع روکش بیشتر برای دندان های شیری کودکان استفاده می­شود. از دلایلی که از این نوع روکش برای کودکان استفاده می­شود اولاً پایین­تر بودن قیمت آن به نسبت روکش های دیگر و همین طور کمتر بودن تعداد جلسات درمانی( فقط یک جلسه برای روکش کردن دندان نیاز است)این نوع روکش باعث حفظ شدن رنگ ثابت دندان‌ها در برابر پوسیدگی می­شود، در واقع روکش استیل مانع از پوسیدگی بیشتر دندان‌ها شده و این یکی از مزیت های مهم روکش استیل است.
 • روکش فلزی:  این نوع روکش که دارای مزیت های بسیاری است که آن را برای دندان های آسیا بسیار انتخاب مناسبی می­کند. این نوع روکش از آلیاژ فلزاتی چون پلاتینیوم، طلا، کبالت،کروم و… ساخته شده است. فلزی بودن این نوع روکش باعث می­شود که در برابر انواع فشار و ضربه و جویدن مقاومت بسیار بالایی داشته باشد.
 • روکش از جنس سرامیک: این مدل روکش، نوعی روکش نازک است که به طور مخصوص برای دندان­های هر فردی ساخته می­شود. این نوع روکش دارای مزایایی چون استحکام و دوام بالا، ظاهری طبیعی و شبیه به سایر دندان‌ها، لکه پذیری بسیار ناچیز که به راحتی کثیف نمی­شود و… می باشد.

سخن پایانی

روکش دندانی بهتر است یا کشیدن دندان؟

روکش های دندانی سبب می شود تا کمی عمر دندان شما بیشتر شود اما کشیدن تیر خلاص است و شما با یک فضای خالی روبرو هستید. روکش ها برای دندان هایی که هنوز عمر دارند گزینه خوبی محسوب می شود و جلوی تحلیل لثه را می گیرد.

موقعیت مکانی یاس دنتال در تهران
سوالات متداول روکش دندان

معمولاً بر اساس نوع روکشی که برای دندان انتخاب می شود هزینه ها ارزیابی می شود. استفاده از جنس زیرکونیا یکی از مواردی است که هم استحکام بالایی دارد و هم بسیار درخشنده است زیرکونیا به طور کلی قوی ترین سرامیک مورد استفاده در دندانپزشکی محسوب می شوند و گزینه خوبی هستند.

یکی از مزیت های روکش دندان تعویض آسان است به طوری که اگر از روکش های پیچی استفاده شود به پایه های ایمپلنت آسیبی وارد نمی شود.

در یک بررسی کلی عمر روکش دندان بین 10 الی 15 سال اعلام شده است اما موارد زیادی بر روی عمر آن اثر گذار هستند. مثلاً بهداشت دهان و دندان یکی از این موارد است. همینطور میزان شکستگی دندان اصلی شما در جایگیری روکش ها بسیار اثر بخش هستند.

برای مشاهده فیلم زیر فیلتر شکن خود را روشن کنید:

9 نظر
 1. عاااالی

 2. بسیار مفید بود

  1. ممنون از حسن نظر شما.

 3. من خیلی دوست دارم داندان من مثل اولین روز باش

  1. سلام . لطفا برای کسب اطلاعات با شماره 02126353172 تماس بگیرید.

 4. سلام . کارتون بسیار عالی ممنون از خدماتتون.

  1. سلام ممنون از حسن نظر شما.

 5. سلام .روکش دندونام رو در کلینیک شما انجام دادم خیلی راضی هستم .ممنون از شما

  1. سلام ممنون از حسن نظر شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *