دسته‌هاوبلاگ

ایمپلنت دندانی

فهرست مطالب
لبخند زیبا، حق همه ما است! ایمپلنت دندانی یکی از روش های به روز و مورد تایید برای پر کردن فضای خالی دندان های از دست رفته است.

ایمپلنت دندانی چیست؟

ایمپلنت دندانی نوعی پروتز کاشتنی محسوب می شود که در دهان و در جای دندان از دست رفته جایگذاری می شود. ایمپلنت ها دارای یپ پایه تیتانیومی و گاه نیز زیرکونیا هستند. این پایه در داخل استخوان فک و در زیر لثه قرار می گیرد و مثل ریشه دندان عمل می کند. از سوی دیگر روکش دندان یا دندان مصنوعی در جای خود ثابت می ماند.

به زبانی ساده تر ایمپلنت دندانی مانند پیچ عمل کرده و در واقع سوراخی که در استخوان فک ایجاد شده است قرار می گیرد. جوش خوردن آن با فک چند ماه زمان نیاز دارد. از ایمپلنت دندان می تواند برای ثابت کردن دندان مصنوعی هم استفاده کرد.

جنسی که برای ایمپلنت دندانی استفاده می شود معمولاً از تیتانیوم خالص است که سازگاری کاملی با بدن دارد. مانند یک میله باریک است و داخل استخوان فک می شود.

ایمپلنت دندانی

هزینه ایمپلنت دندانی

هزینه ای که برای ایمپلنت دندانی در نظر گرفته می شود بر اساس جنس مواد، جنس تاج، نوع پایه و به تفکیک کشورهای سازنده و برند آنها است. همینطور سطح تخصص پزشک نیز تاثیرگذار است. برخی از دندان ها نیاز به هزینه های جانبی برای لثه دارند.  هزینه ایمپلنت دندان معمولاً از 3 میلیون تومان الی 13 میلیون بر اساس کیفیت استفاده می شوند و مدل های دائمی آنها قیمت بالایی دارند اما کیفیتشان بی نظیر است.

انواع ایمپلنت دندانی

یکی از انواع ایمپلنت دندانی مشهور به ایمپلنت اندوستیال است که در داخل استخوان قرار می گیرد. این روش در دو مرحله صورت می گیرد و از پیچ های کوچکی استفاده می شود که از جنس تیتانیوم هستند. در واقع این پیچ ها در داخل استخوان فک قرار می گیرد و دندان مصنوعی روی آن ایمپلنت می شود. مدل دیگر با عنوان پزشکی ساب پریوستئال است که روی استخوان آرواره و دقیق در زیر بافت لثه قرار می گیرد البته این مدل به نسبت قبل این روزها کمتر استفاده می شود و استحکام کمتری دارد. ایمپلنت دندانی در براساس روش کاشت نیز انواع مختلفی دارد: نوع اول ایمپلنت برسازی درون کاشتی است. در این روش از یک قالب فلزی استفاده می شود و زیر بافت لثه قرار می گیرد و به استخوان فک وصل می شود و دندان در آن قرار می گیرد. نوع دیگر ایمپلنت دندان فرورونده است. این روش همان کاشت با پیچ است اما از نظر طول و عرض با هم فرق دارد و بستگی به شرایط بیمار دارد. مورد سوم ایمپلنت دندان دارای چهارچوب راموس است. این مدل ایمپلنت برای بیمارانی که دارای استخوان فک ضعیف در فک پایین هستند استفاده شده و قابلیت انجام ریشه ای ندارد. این گزینه در انتها و گوشه عقب استخوان فک قرار می گیرد. ایمپلنت دندان از نظر شکل و متصل کننده نیز انواع مختلفی دارند: متصل کننده ها به صورت شش ضلعی داخلی، شش ضلعی خارجی و هشت ضلعی داخلی استفاده می شوند.

مزایا ایمپلنت دندانی

ایمپلنت دندانی سبب می شود که قدرت جویدن و غذا خوردن بهبود یابد.از این رو بر روی گوارش و شرایط معده نیز اثر خوب می گذارد. بر روی روحیه اثر گذار است و سبب می شود که وقتی حرف می زنیم یا لبخند می زنیم اعتماد به نفسمان بیشتر شود. این موضوع برای افرادی که دچار مشکل اعتماد به نفس هستند گزینه خوبی است. دوام و ماندگاری بالای ایمپلنت دندان سبب شده تا یکی از بهترین روشهای جایگزینی دندان های از از دست رفته باشد. به زبانی ساده اگر بتوانید از آنها به خوبی نگهداری کنید، مرگ ندارند در صورتی که بریج ها نهایتاً 5 الی 10 سال عمر می کنند. ایمپلنت سبب می شود که سلامتی دهان و دندان شما حفظ شود. در واقع این موضوع یکی از موارد مهم است و هیچ آسیبی به بافت لثه زده نمی شود و تمیز کردن ان نیز به سادگی صورت می گیرد. روال مسواک زدن نیز مانند دندان های طبیعی خودتان است. دندان ها نقش مهمی در جوان نشان دادن صورت دارند و این موضوع سبب می شود که چند سالی چوانتر به نظر برسید.

عوارض ایمپلنت دندان

در صورتی که ایمپلنت دندانی دائمی استفاده می کنید و برای دندان جلو از آن استفاده می کنید، یک سری موارد وجود دارد که باید به دقت بررسی کنید. یکی از موارد این است که پس از 15 سال از کاشت ایمپلنت دندانی ممکن است که نوک دندان های طبیعی فک بالا در حدود 1 الی 2 میلیمتر پایینتر بیایند اما نوک روکش های ایمپلنت سر جای خود قرار بگیرند در این حالت نیاز به ترمیم است. در صورتی که ایمپلنت دندان توسط افراد غیر متخصص صورت بگیرد امکان اینکه پوشه لب تا آخر عمر دچار بی حسی شود وجود دارد. همینطور این امکان فراهم است که به اعصاب فک در کاشت دندان آسیب وارد شود. از سوی دیگر مشکلات سینوسی پس از کاشت نیز وجود دارد و این موارد نشان می دهد که ایمپلنت باید توسط یک دندانپزشک متخصص صورت بگیرد. در صورتی که ایمپلنت در جای درست قرار نگیرد عدم فانکشن رخ می دهد و ظاهر شخص نازیبا می شود. نیاز است که تعداد روکش های متصل به هم بر اساس تعداد پایه های ایمپلنت ارزیابی شود.!

ایمپلنت دندانی

 

 

ایمپلنت دندان

خطرات ایمپلنت دندانی

در صورتی که ایمپلنت دندانی به درستی صورت نگیرد یک سری موارد به همراه دارد. مثلاً فرد در دهان خود احساس ناراحتی و آزار دارد. از سوی دیگر احتمال عفونت وجود دارد به خصوص اگر لثه پیش از کاشت ایمپلنت دندان، از نظر بهداشتی و سلامت مورد بررسی قرار نگرفته باشد. یکی از مواردی که دیده می شود کاشت ایمپلنت دندانی در کنار ریشه دندان سالم است که سبب لق شدن دندان سالم می شود و دردساز است و حتی باعث پوسیدگی آم می شود.

اگر از ایمپلنت دندان موقتی استفاده می شود تورم و همینطور گزگز کردن از مواردی است که دیده می شود اما به مرور زمان برطرف خواهد شد.

خطرات ایمپلنت دندان به طور کلی وابسته به لثه و زوایای مختلف لثه است و در صورتی که جایگذاری اشتباه باشد لثه افت سالم خود را از دست می دهد و دچار مشکل می شود.

متداول ترین سوالات پرسیده شده درباره ی ایمپلنت دندانی در گوگل

ایمپلنت در دراز مدت پول شما را ذخیره می کند.ایمپلنت ها ممکن است هزینه اولیه بالاتری نسبت به سایر گزینه های جایگزینی دندان داشته باشند ، اما به محض استقرار آنها ، می توانند برای چند دهه یا حتی مادام العمر باقی بمانند.

این روش به خودی خود دردناک نیست زیرا با بیهوشی عمومی یا موضعی برای بی حسی کامل دهان انجام می شود.

از آنجا که ایمپلنت دندان جایگزین دندان از دست رفته می شود ، هیچ احساسی در خود ایمپلنت ندارید. هر احساسی که دارید از بافت لثه اطراف شما ناشی می شود. این بدان معنی است که ایمپلنت دقیقا شبیه دندان طبیعی شما نیست .

برای خواندن مطالب در مورد روکش دندان

مراحل کاشت ایمپلنت دندانی

در گام اول  می‌بایست کلیه معاینات اولیه بر روی بیمار انجام شود . شرایط کلی سلامتی او مورد بررسی قرار گیرد.  با گرفتن عکس پرتو ایکس وضعیت دقیق  ساختار های زیرین دندان‌ها مثل عصب‌ها و تراکم  استخوان و حجم استخوان فک مورد بررسی دقیق قرار می­گیرد. و پس از آن ناحیه کاشت دندان به طور دقیق مشخص می­شود. بعد از انجام معاینات در صورت نیاز، پیوند استخوان  انجام می­شود تا یک زیرساخت محکم برای محافظت از ایمپلنت درست شود. در مرحله بعد پایه فلزی ایمپلنت در داخل استخوان فک قرار می­گیرد و بعد از گذشت چند ماه که پایه ایمپلنت به استخوان فکر به درستی جوش خورد ، تاج دندان که به صورت یک پروتز مصنوعی ساخته شده است بر روی پایه ایمپلنت نصب می­شود. جنس این پروتز  اغلب از سرامیک های بسیار  مستحکم ساخته شده است.

مراحل ایمپلنت دندانی

در ابتدا نیاز به مشاوره و معاینه اولیه است. سپس دندان های ضعیف استخراج می شود. ایمپلنت نصب می شود، تاج قرار می گیرد و تمام! ایمپلنت دندانی یک مرحله ای: این روش به این صورت است که قطعه ایمپلنت در داخل استخوان فکر قرار می گیرد و مقداری از آن از بافت لثه بیرون می ماند و پس از اینکه بهبودی کامل شد، دیگر نیاز به جراحی نخواهد بود و اباتمنت که در واقع یک واسطه برای نصب دندان پروتز بر روی فیکسچر است در یک مرحله در جای مناسب خود قرار می گیرد. این مدل از ایمپلنت دندان، به نسبت یک سری فشارهای داخلی آسیب پذیری زیادی دارد اما اگر اهل احتیاط باشید می توانید از آنها تا مدتها استفاده کنید. ایمپلنت دندانی دو مرحله ای: این روش که رایج ترین و مطمئن ترین گزینه موجود است به این صورت است که ایمپلنت در داخل استخوان فک و زیر بافت لثه قرار می گیرد و بافت لثه مسدود می شود در واقع سبب می شود تا فشار وارده به آن بهبود یابد و اطراف استخوان فک نیز التیام یابد. پس از اینکه دوره بهبودی اول طی شد جراحی برای مرحله دوم صورت می گیرد تا تاج در محل مورد نظر متصل و ایمپلنت شود. دوام این روش زیاد است.
ایمپلنت دندانی

فرق ایمپلنت و کامپوزیت

در یک بررسی ساده مشخص شده است که ایمپلنت دندان جایگزین خوبی برای دندان های از دست رفته است در حالی که روکش کامپوزیت تنها برای یک دندان نقش پوشاننده دارد و سبب می شود که دندان زیباتر به نظر برسد.

کامپوزیت نمی تواند جایگزین دندان از دست رفته باشد بنابراین شما باید مقداری از تاج دندان را داشته باشید اما به واسطه ظاهر نازیبا می توانید از پوشش کامپوزیت استفاده کنید تا به زیبایی شما کمک کند اما ایمپلنت دندان در واقع یک روش پیچ و تاج است که به جای دندان از بین رفته اجرا می شود. کامپوزیت بیشتر جنبه زیبایی دارد.

 

مراقبت های بعد از ایمپلنت

در ساعت های اول پس از جراحی، در سکوت کامل باشید و استراحت کنید. از بالش کمی بلند استفاده کنید.

فعالیت بدنی خود را تا 48 ساعت محدود کنید.

زخم های داخل دهان تا یکی دو هفته وجود دارد و باید از دهان شویه های ضدعفونی کننده استفاده کنید.

دردی که پس از ایمپلنت دارید به واسطه داروها قابل کنترل است.

روزهای اول آرام مسواک بزنید. سعی کنید از خوردن مواد غذایی بسیار سفت پرهیز کنید. بهتر است که در استفاده از نوشیدنی های سرد و گرم همزمان دوری کنید.

مصرف سیگار را به حداقل برسانید چون سبب عفونت و زخم در بخش جراحی می شود.

ایمپلنت دندانی در تهران

ایمپلنت دندانی شیوه‌ای است که در آن یک دندان مصنوعی جایگزین دندان واقعی که خراب شده است، می­شود.از طریق روش ایمپلنت دندانی لثه را جراحی کرده و پایه فلزی(اباتمنت) در داخل آن کار می‌گذارند تا با استخوان فک اتصال یابد. بعد از کار گذاشتن پایه فلزی دندان، تاج دندان که کاملاً مشابه  دندان واقعی است بر روی آن کار گذاشته می­شود. در شرایطی که چند دندان از بین رفته باشد و نتوان برای آن‌ها بریج جایگزین کرد؛ بهترین راه  کاشت دندان است. برای انجام این کار نیاز به یک متخصص حرفه­ای ایمپلنت دندانی داریم و به دلیل پیچیده و تخصصی بودن این فرایند، همان طور که گفته شد باید به سراغ یک متخصص کارکشته برویم. بهترین متخصص ایمپلنت در تهران  باید بر نحوه انجام  جراحی ایمپلنت  دندانی  مسلط باشد و به همین جهت  باید در حوزه جراحی فک و صورت نیز متخصص باشد. در اینجا توجه به نوع کاشت و وضعیت استخوان فک بیمار موضوع بسیار مهمی است. یک متخصص فک و دندان باید بداند که در این نوع جراحی خطرات و آسیب‌هایی نیز وجود دارد. ساپورت استخوان فک بیمار از پایه فلزی(اباتمنت) نکته حائز اهمیتی است چنانچه استخوان فک بیمار ضعیف باشد و نتواند فشاری که به واسطه ایمپلنت بر آن وارد می­شود را تحمل کند. از یک طرف کاشت دندان ناموفق خواهد بود و از سوی دیگر نیز به استخوان فک بیمار آسیب می­رسد. به همین جهت انتخاب یک متخصص در تهران که در کار خود بهترین باشد، بسیار مهم است. جراحان با تجربه در تهران با انجام معاینات پیش از جراحی، در صورتی که استخوان فکر مشکل داشته باشد، آن را برطرف می­کنند.بهترین زمان برای مراجعه به یک متخصص ایمپلنت در تهران در شرایط خاصی ممکن است:

  • در مواقعی که یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اید.
  • در صورتی که استخوان فک شما بدون آسیب و بیماری باشد.
  • در مواقعی که لثه شما دچار عفونت و آبسه نباشد.
  • در صورتی که بافت درون دهان شما سالم بوده و بیماری خاص دهانی نداشته باشید.

حال سؤال اینجاست که بهترین متخصص ایمپلنت در تهران چه کسی است؟ دانستن این موضوع حائز اهمیت است از این رو که یک جراح دندان فقط کسی نیست که تنها آخرین مرحله از فرایند کاشت دندان شما را انجام دهد.بلکه او باید از سه مرحله فرایند کاشت دندان آگاهی داشته و به خوبی در آن‌ها مسلط باشد:

  • انجام معاینه‌های دندان و فکر پیش از عمل جراحی
  • تخصص و مهارت در انجام کاشت دندان
  • قدرت معاینه و بررسی و رفع کردن مشکلات مربوط به ایمپلنت دندان

بر طبق گفته اساتید حوزه کاشت و ایمپلنت دندان، بهترین متخصص ایمپلنت در تهران اگر فرایند کاشت دندان شما را بر عهده بگیرد با مسائلی از قبیل: آسیب رساندن به استخوان فک، سایر دندان‌ها و رگ های خونی مواجه نخواهد شد.عدم توانایی بسیاری از جراحان فک و صورت در کاشت درست دندان باعث به وجود آمدن برخی از مشکلات جبران‌ناپذیر خواهد شد.اگر جراح  مورد نظر کارش به آسیب رساندن به عصب دندان بکشد باعث بروز دردهای شدید در دیگر دندان‌ها خواهد شد. از طرفی امکان دارد مشکلات سینوسی در نتیجه کاشت غیراصولی دندان اتفاق بیفتد. هنگامی که جراح ایمپلنت در تهران بخواهد پایه‌های ایمپلنت  از فک بالایی بیمار قرار دهد، حتماً باید از حفره‌های سینوسی مراقبت کامل کند. در صورتی که جراح، تخصص کافی نداشته باشد امکان دارد که حفره‌های سینوسی بیرون بزنند و بیمار را دچار مشکلات سینوسی در درازمدت کنند.

ایمپلنت دندانی در زعفرانیه

گاهی، بیماران یک یا تعداد بیشتری دندان خود را از دست داده‌اند و بایستی برای جایگزینی آن­ها از کاشت دندان یا ایمپلنت استفاده کنند. جهت کاشت دندان  یک بخش به عنوان پایه در درون لثه یا فک قرار می‌گیرد و یک تاج سرامیکی بسیار مقاوم بر روی آن قرار می‌گیرد.در روش کاشت مدرن دندان(ایمپلنت) مثل روش های قدیمی نیازی به از بین بردن دندان های مجاور ندارید و کاشت تنها در بخشی انجام می­شود که دندان خراب‌شده و از بین رفته است. برای پایه دندان از فلزاتی مثل تیتانیوم استفاده می­شود که بسیار مقاوم هستند و دچار زنگ‌زدگی نمی‌شوند. در هنگام جراحی  از بی‌حسی موضعی استفاده می­شود و کاشت در مطب دندان‌پزشکان حرفه‌ای در کلینیک زعفرانیه  انجام می‌شود.

کاشت دندان (ایمپلنت) در زعفرانیه برای اکثر افرادی که از سلامتی کامل جسمی  و همین طور سلامتی فک و صورت برخوردار هستند مناسب است.  فرایند کاشت دندان برای کسانی که دچار بیماری‌هایی هستند که تحت شیمی‌درمانی قرار می­گیرد و یا سرطان دارند بسیار با مراقبت و احتیاط انجام می­گیرد. اگر بیمار دچار مشکلاتی چون دیابت بوده و از فرسایش دندان رنج می­برد، کاشت دندان امکان موفقیت کمتری دارد. همچنین هزینه ایمپلنت دندان با توجه به اینکه توسط چه کشوری ساخته شده است متفاوت است، اما باید این نکته را بدانید که استفاده از ایمپلنت ارزان صدمات جبران‌ناپذیری را برای شما خواهد داشت، پس بهتر است که استاندارد های موجود را در این مورد رعایت کنید. وقتی که دندانی را ایمپلنت می‌کنید باید به اندازه کافی از آن مراقبت کنید. این گفته نادرست است که دندان های کاشته شده نیاز به مراقبت ندارند، شما باید از آن‌ها درست مثل دندان های خودتان مراقبت کنید و هر چند ماه یک بار مورد معاینه و بررسی قرار گیرد. درست است که طول عمر دندان های کاشته شده نامحدود است اما این کاملاً وابسته به نوع نگهداری شما از دندان های کاشته شده است. جهت آموزش راه‌کار های درست از مراقبت دندان های کاشته شده از متخصصین کاشت دندان در کلینیک زعفرانیه کمک بگیرید. پس از انجام کاشت دندان در کلینیک تخصصی زعفرانیه مرحله جوش خوردن سلول های استخوانی به پایه فلزی ایمپلنت شروع می­شود. زمان جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک به فاکتور های متنوعی بستگی دارد. اما باید گفت که این فرایند بین 1 تا  6 ماه به طول می­انجامد. در طول این زمان به هیچ‌وجه نبایست فشار زیادی به بدنه ایمپلنت(فیکسچر) وارد شود در این صورت فرایند جوش خوردن با اختلال مواجه شده و از پروتز موقتی فوری استفاده می­شود.این نوع پروتز هیچ‌گونه تماسی با دندان های مقابل نباید داشته باشد. و تنها از حیث زیبایی اهمیت دارد. بعد از آنکه روند جوش خوردن به درستی به پایان رسید دیگر امکان جایگزینی پروتز دائمی وجود خواهد داشت و از این پس هر نوع فشاری را تحمل می­کند.  در تمام طول این فرایند از زمان کاشت تا مرحله جوش خوردن و اتصال دائمی ایمپلنت به استخوان فکر کلینیک تخصصی زعفرانیه در کنار شماست و هر نوع مشکل احتمالی را رفع خواهد کرد.

نکته پایانی

دندان ها نقش مهمی از زیبایی و سلامتی بدن دارند خوشبختانه ایمپلنت دندانی یکی از روش هایی است که برای دندان های از دست رفته گزینه خوبی محسوب می شود و مواد به کار رفته با لثه و فضای داخل دهان بیشترین سازگاری را دارد. ایمپلنت دندانی کمی گران اما مادام العمر است

هزینه ای که برای ایمپلنت دندانی در نظر گرفته می شود بر اساس جنس مواد، جنس تاج، نوع پایه و به تفکیک کشورهای سازنده و برند آنها است.

ایمپلنت دندانی سبب می شود که قدرت جویدن و غذا خوردن بهبود یابد.از این رو بر روی گوارش و شرایط معده نیز اثر خوب می گذارد.ایمپلنت سبب می شود که سلامتی دهان و دندان شما حفظ شود

در یک بررسی ساده مشخص شده است که ایمپلنت دندان جایگزین خوبی برای دندان های از دست رفته است در حالی که روکش کامپوزیت تنها برای یک دندان نقش پوشاننده دارد و سبب می شود که دندان زیباتر به نظر برسد.

3 نظر

  1. خیلی ممنون کامل و جامع

  2. عالی بود کامل وجایی واسه هیچ سوالی نمونده باتشکر

  3. ممنون بابت توضیحات خوب سایتتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.